урок математики в 3-му класі "Утворення трицифрових чисел. Читання чисел у нумераційній таблиці. Додавання чисел різних розрядів. Ціна, вартість. Творча робота над задачами."



                              Урок математики в 3 класі                                    
Тема: Утворення трицифрових чисел. Читання чисел у нумераційній таблиці. Додавання чисел різних розрядів. Ціна, вартість. Творча робота над задачами.
Мета: вправляти учнів у читанні й утворенні трицифрових чисел, у розв’язуванні задач по знаходженню ціни та вартості, перетворенні величин вартості; вдосконалювати обчислювальні навички.
Обладнання: слайди із зображенням чисел у нумераційній таблиці, схеми до задач, зображення монет, таблиця із трицифровими числами, картки з трицифровими числами та їх розрядними доданками.
                                               Хід уроку
I Організаційний момент
- Привітаймося, зосередьтеся та налаштуйтеся на роботу на уроці.

II Корекція, контроль та закріплення знань учнів

1. Перевірка домашнього завдання ( № 481)                             Слайд 2
- Яке домашнє завдання ви отримали на сьогодні?
- Подивіться на екран і перевірте, чи такі відповіді ви отримали.
- В яких числах ви знайшли помилки? Чому?
                                               ( відповіді дітей)
- Я згодна з вами. Отже ваші відповіді повинні бути такими.         Слайд 3
- Назвіть серед цих чисел двоцифрове число? ( 47)
- Як воно утворилось? ( до 4 десятків додали 7 одиниць)
- Скільки розрядів в цьому числі? ( 2 розряди)
- Назвіть число в якому відсутні десятки? ( 909)
- Знайдіть число, в якому відсутні одиниці першого розряду? ( 740)
- Знайдіть найбільше число? ( 909)
- Найменше? ( 47)
- Як називають числа, крім найменшого, в математиці? ( трицифрові)
- Чому їх так називають? ( тому що для запису цих чисел використовують три цифри)

2. Повідомлення теми уроку.                                                              Слайд 4
- Подивіться і скажіть, що ми будемо робити сьогодні на уроці?
- Що означає творча робота над задачами?

3. Усні обчислення.
- Порахуйте від 300 по 100, поки не буде 1000.
- Відлічить від 1000 до чотирьохсот.
- Назвіть 5 послідовних чисел, починаючи від 197, 306, 700
- Відкрийте підручник, знайдіть № 488 ( 145, 547, 840, 203)



4. Каліграфічна хвилинка
- Запишіть в зошит дату. Сьогодні 14 грудня. Класна робота. І почнемо письмову роботу з каліграфічної хвилинки. Пригадайте головне правило каліграфічного письма. ( кожна цифра має свою клітиночку)
- Вона буде схожа на математичний диктант, але підказка буде у вас на таблиці. ( набір таблиць « Математика 3 клас» № 46)
Каліграфічна хвилинка
- Знайди і запиши число, яке складається із 1 сотні та 5 десятків;
- Запиши число, яке розташовано під ним;
- Запиши число, яке більше від попереднього на 1;
- Випиши числа, в яких відсутні одиниці 1 і 2 розрядів;
- Випиши число, яке на 1 менше від числа 166;
- Випиши число, яке передує числу 121.
Відповіді : 150, 120, 121, 170, 106, 165, 120
( викликати учня, прочитати записані числа)

5. Актуалізація знань
- Подивіться на числа, які ви записали в каліграфічній хвилинці. Що між ними спільного? ( вони трицифрові)
- Отже зі скількох розрядів складаються трицифрові числа?            Слайд 5
- Назвіть, як називаються одиниці кожного з них?                             Слайд 6

6. Знайдіть в підручнику № 490
- Подивіться на запис числа номера.
- Скільки числі цього номера сотен? Десятків? Одиниць? Одиниць якого розряду немає в цьому числі?
- Прочитайте числа, записані в нумераційній таблиці.
- Назвіть число, для запису якого використали повторення цифри? ( 333)
- Як утворили це число? ( 300 + 30 + 3)

7. Робота з дошкою. ( робота в зошиті) « Допоможіть Незнайкові»
- Допоможіть Незнайкові. Прочитайте числа в овалах: (856, 470, 111 , 209,
   281, 729, 810, 354)
- Незнайкові потрібно розкласти ці числа на розрядні доданки. Знайдіть відповідні суми.
       ( учні по черзі  викладають на дошці за допомогою магнітів, решта записують в зошити)

8. № 491 ( самостійно)    ( в цей час на дошці викласти монети)
- Прочитайте трицифрові відповіді, в яких є одиниці у кожному розряді.
 ( 535, 648, 812)
-         Тепер числа, в яких відсутні одиниці другого розряду ( 604, 100, 905)
-         Нарешті числа, в яких немає одиниць першого розряду ( 250, 720, 100, 430, 950)

III Повторення та закріплення вивченого матеріалу
1. Створення проблемної ситуації.
- Що ви побачили на дошці? ( гроші)
- Навіщо вони нам потрібні? ( щоб купувати)
- Хто вже самостійно щось купував, розраховувався та отримував здачу в магазині? Чи було вам важко це зробити? Недаремно кажуть в народі, що гроші треба вміти рахувати. Як ви думаєте, чому?
- От і ми зараз перевіримо, як ви це вмієте робити.
- А Незнайко вже впорався. Поясніть, як він це зробив?
                 1грн. 1 грн. + 10 к. 10 к. 10к. + 2к. = ? к.
                 321 к. = ?
                145 к. =
- Утворить за допомогою зображень монет приклад. ( Простежити всі варіанти утворення цих сум).
- Ми щодня ходимо в магазин, купуємо там товари. Хто мені скаже, що ми бачимо на кожному товарі, крім його назви? ( ціна)
- Що таке ціна? ( скільки коштує 1 товар)
- Але ми найчастіше купуємо не один товар, а де-кілька.
- А що тоді вартість? ( те що ми заплатили за всю покупку)
                               ( прикріпити ці слова на дошці)

2. Розв’язування задач
- На знаходження ціни і вартості також можна розв’язувати задачі. І ми до речі це часто робимо, особливо коли міркуємо: чи вистачить нам грошей на всю покупку.                                                                                        Слайд 7
- Спробуйте скласти задачу за коротким записом.
- Пригадайте слова ціна і вартість, використовуйте їх у складанні задачі.
( за 5 м’ячів заплатили 45 гривень. Яка вартість восьми таких м’ячів?)
-         Короткий запис у нас є , тому записуємо зразу розв’язання.
-         Який тип цієї задачі?
           ( розв’язування подібної задачі самостійно)                 Слайд 8

3. Складання задачі за опорними словами. 
- Подивіться на задачу яку розв’язували, що знаходили в 1 дії?
- Отже, що потрібно знати. Щоб знайти ціну товару?
- Розгляньте задачу. за опорними словами складіть задачу про ручки.
                                                                                                         Слайд 9
Сергій – 3 р.                       ціна                              вартість
Дмитро – 4 р.                  однакова                            42 грн.

IV Підсумок уроку
-         Що ми сьогодні робили на уроці?
-         Пропоную перевірити, як ви усвідомили утворення трицифрових чисел і назви розрядів по нумераційній таблиці.
-         Перед вами картка з нумераційною таблицею. Запишіть числа, які я буду вам диктувати.
-         Запишіть число в якому 4 сотні 2 десятки і 6 одиниць;
-         Число, яке має 7 одиниць в кожному розряді;
-         Число, в якому 5 одиниць 3 розряду і 4 одиниці першого розряду;
-         Число, яке складається із 7 сотен та 8 десятків;
-         Число, в якому 9 сотен, 6 десятків та 3 одиниці;
-         Число, в якому 3 одиниці 3 розряду, 7 одиниць 2 розряду та 9 одиниць 1 розряду.
( взаємоперевірка)                                                                  Слайд 10
-         В кого не було помилок?
-         Утворить за допомогою трьох цифр якомога більше трицифрових чисел ( 5 і 3 і 8 ):   538, 835, 358, 853, 385, 583.
-         Молодці, ви гарно попрацювали, закріпили нумерацію трицифрових чисел і навчилися рахувати гроші, складати задачі,
5. Домашнє завдання № 496, 497

Комментариев нет:

Отправить комментарий