урок української мови в 4-му класі " Змінювання дієслів за числами".



Урок української мови в 4-му класі 
ТЕМА:  Змінювання дієслів за числами.                      

МЕТА: Узагальнити знання і вміння учнів з теми „ Дієслово ": змінювати дієслова в  неозначеній формі за часами. Навчитись змінюваним дієслова за числами. Закріпити знання учнів про рослинний і тваринний світ рідного краю 
( зони степів). Розвивати спостережливість, уяву, уявлення, пам'ять, мислення, творчість, уміння працювати в групах. Виховувати любов до Батьківщини, бережливе ставлення до природи.   
ОБЛАДНАННЯ
: Ілюстрації „Тварини і рослини степів", малюнки, карта України, картки для групової роботи.         
ТИП УРОКУ: Комбінований.        
ФОРМА УРОКУ: Урок-аукціон.
 
                                                           Хід уроку
      I.             Продзвенів і стих дзвінок.
          Починається урок.
Всі за парти тихо всілись
і на мене подивились.
Подаруйте мені свої гарні, милі, світлі усмішки
 і починаємо урок
II.             Вступна частина.
-  Сьогодні у нас незвичайний урок. Урок-аукціон. Яке ж значення слова „аукціон"?
-         Аукціон - привселюдний розпродаж, при якому покупцем є той, хто запропонує більш високу ціну.На нашому аукціоні можна купити різні красиві малюнки. Але цікаво те, що купити можна не за гроші, а за знання.
- Сьогодні ми перевіримо ще ваші знання з предмету „Я і Україна", а саме по темі „Рослини і тварини степів".

III.  Повторення вивченого матеріалу.
- Сьогодні ви будете працювати в групах „ Питайлики ", „ Всезнайки ", „Кмітливчики ".
1.    Фронтальне опитування.
Інтелектуальна гра „ Відповідай швидко і правильно ".
„ Питайлики".
-    Яка частина мови називається дієсловом?
-    Як називається початкова форма дієслова? ( Неозначена ф-ма дієслова ). Наведіть приклади.
 „Всезнайки".
-    Як змінюються дієслова? ( За часами ).
-    Які часи може мати дієслово? ( Минулий, теперішній та майбутній )
„ Кмітливчики ".
-    На які питання відповідають дієслова минулого, теперішнього і майбутнього часу?
-    Як пишеться не з дієсловами?
2. Змініть дієслова за часами в неозначеній формі. ( Усно ).
      „Питайлики".
      Малювати                                 Бігти
 „ Всезнайки".         
Сумувати                               Формувати 
 « Кмітливчики ".         
 Радіти                                        Стрибати
 3.Перевірка домашнього завдання. (Впр. 94 .)

-    З якої казки взято цей уривок? ( Л. Українка „Біда навчить").
-    Про що в ній розповідається?
-    Зачитайте окремо дієслова минулого ( 1 гр. ), теперішнього ( 2 гр. ) і майбутнього ( 3 гр. ) часу.
- Поясніть пропущені розділові знаки у виділених реченнях? ( У першому виділ, реченні - коми при однорідних присудках. У другому реченні - кома у складному реченні перед сполучником а ).
4. Хвилинка каліграфічного письма.
- Щоб запам'ятати дату і місце проведення нашого першого аукціону,
давайте запишемо у своїх зошитах число..., класна робота.
При
 перевірці зошитів виявлено, що не всі учні правильно пишуть маленьку букву „де" і з'єднання з нею. Тому на хвилинці каліграфії ще раз будемо вчитися писати цю букву і поєднувати її з іншими буквами. Що ви знаєте про цю букву? 
( Буквою „де" позначаються два звуки: приголосний твердий д та приголосний м'який д , ці звуки, парні глухі – т. Напишіть буквосполучення з буквою „де".
Доброта
- Яке слово можна скласти з цих складів? ( Доброта ).
- Придумайте  слова-синоніми  до  слова  доброта.   (Добро,  добрий,  добрішати).
- Які вислови і прислів'я ви знаєте з цим словом?
За добро добром платять.
Чини добро і стережися злого.
 Добре словечко гріє сердечко.
Від доброго слова і лід розтерзає.
Добро пушить, а зло сушить.
 Хто людям добра бажає, той і сам має.
Учись робити добро, воно дорожче від золота.
 ( Одне з них записують у зошити ). Підкреслити дієслово.           
-
Що ж треба для того, щоб люди ставились до вас добре? (Відповіді дітей)      
- Ви творите добро своїми вчинками , добрими справами добрим словом . Отже, любі діти , поспішайте творити добро , вчіться говорити теплі слова людям, які поруч з вами, вчіться говорити теплі слова людям, які поруч з вами, вчіться співчувати, лише тоді можна сподіватися на повагу і добре ставлення до себе.
Вчитель.
- Отже, аукціон розпочинаємо (удар молотком ).
- Увага! Увага! Розпочинаємо наш аукціон. Першими на ньому виставлені малюнки рослин. ( Розвішую малюнки ).
- Хочу нагадати, що ми працюємо в групах і ще позмагаємось котра група купить найбільше малюнків.
Завдання 1. Малюнок
рослини  « Ковила».
-  Відгадайте, що це за рослина?
Учень.
Ковила.
Це багаторічна трав'яниста рослина з родини
злаки або тонконогі. Багаторічні трави з коротким кореневищем, що випускають іноді дуже великий пучок жорстких листя, згорнутих часто в трубку і схожих на дріт. Суцвіття волотисте, колоски містять по одному квітки,  зовнішня квіткова переходить в довгу, здебільшого, перегнути коліном і при підставі скручену ость, і щільно обхоплює плід ( зерно) до його дозрівання, після чого ость відвалюється. Рід становить близько 300 видів, включаючи до 100 сухолюбівих трав, які ростуть між тропіками. Будучи сухолюбамі, ковили селяться на степових луках, на сухих відкритих горбах, на скелях і кам'янистих розсипах. 7 видів знаходиться під охороною . Єдиною дівочою територією зростання ковили в Європі є заповідний степ в Асканії-Нова  в Україні.
5.
Творчий диктант з фронтальною перевіркою.
- дієслова в неозначеній формі змініть і запишіть:
1 гр.- в минулому часі;
2 гр. - в теперішньому часі;
3 гр. - в майбутньому часі.
 Збирати,   ходити,   горювати,   розливати,  радіти,   балакати,   працювати, складати, літати, смішити, плавати.
( Малюнок отримає та група, яка швидше і без помилок виконає завдання )
 V. Робота над вивченням нового матеріалу.
1. Проблемна ситуація.
- Що означає, або що випливає з такого питання?
„ Як змінюються дієслова за часами? " ( Однина і множина ).
Висновок. Якщо дієслова змінюються за числами, значить вони можуть вживатись в однині і множині.
Давайте переконаємось. Аукціон продовжується. Перед вами наступний малюнок.
- Хто впізнав, як називається ця квітка?
Учень.
Мак дикий.
Однорічна трав'яни
ста рослина родини макових. Стебло прямостояче, 25—80 см заввишки. Листки чергові,  з видовженоланцетними, надрізанозубчастими частинками, з яких верхівкові довші за бічні. Квітки великі (3—5 см у діаметрі),  4-пелюсткові, одиничні на вершку стебла й гілок; пелюстки яскравочервоні, рідше—рожеві або білі, здебільшого з чорною плямою біля основи, в ширину більші; ніж у довжину. Плід —  коробочка, при основі звужена в добре помітну ніжку. Цвіте з другої половини червня по серпень.
- Де ростуть ці рослини? (Росте як бур'ян
 на полях, межах, уздовж доріг, на кам'янистих схилах, засмічених місцях ).
Малюнок отримує та група, яка виконає вправу 95.
2. Вибіркове коментоване списування.
A) Читання тексту, словникова робота.
Марево -
1. Оптичне явище в атмосфері, яке полягає в тому, що невидимі предмети, які знаходяться за горизонтом, відбиваються в переломленій формі в повітрі, міраж. Переносне значення.
2. Привиди, примари, уявне видіння.
3. Миготливий шар теплого повітря біля поверхні землі. ( Особливо в спеку ).
Б) Виписування з кожного речення головних членів речення за зразком. Краєчок ( що зробив? ) сховався.
B) Визначення числа кожної пари головних членів.
- Зачитати пари головних членів речення в однині, в множині.
 3. Робота над правилом ( ст. 52 ) з використанням таблиці часів дієслова.

а)    Колективне зачитування правила.
б)    Індивідуальне читання правила.
- Скажіть правило одне одному на вушко.
Фізкультхвилинка.
VI. Закріплення вивченого матеріалу.
-         На аукціоні - малюнки тварин. (Розвішую малюнки ).
-          А зараз хвилинка-цікавинка. Послухайте, любі діти, як про себе говорить тварина, що живе в степу.
Учень. ( Гадюка степова)
Велика змія з довжиною тіла близько 550 мм і довжиною хвоста 70—90 мм, самки часто більші за самців. Голова злегка витягнута.
Зверху  забарвлена в буро-сірі тони, з світлішою серединою спини і з чорною або темно-коричневою зигзагоподібної смугою по хребту, іноді розбитою на окремі плями. На верхній стороні голови розташований темний малюнок. Черево сіре, зі світлими крапками.  Типовий мешканець рівнинних і гірських  степів, зустрічається також на остепнених альпійських луках, сухих схилах з чагарником, в глинистих ярах і напівпустельних місцепроживання. У гори піднімається до 2500—2700 метрів над рівнем моря. На суші  пересувається досить повільно, але добре плаває і може підійматися на гілки чагарників і низькорослих дерев. У пошуках їжі вона відвідує колонії мишоподібних гризунів і гнізда птахів.
Раніше використовувалася для отримання отрути, але у зв'язку з різким скороченням чисельності цей промисел припинений. У багатьох районах України у зв'язку з розорюванням земель вона практично зникла або збереглася лише на невеликій території. У всіх європейських країнах цей вид значиться під охороною Бернської конвенції, якщо знаходиться під загрозою зникнення.


1.Завдання: Від форм однини утворити дієслова у множині. Малюнок отримає та група, яка найшвидше справиться із завданням. На дошці.
І гр.                  II гр.                     III гр.
Прочитав -    Співає -              Виконує -
Сидить -       Летить -              Радіє -
Пише -          Малює -              Продає -
Танцює -      Біжить -              Усміхається -
„ Товар " проданий.
Вчитель.
- Аукціон триває. Наступний товар - малюнок рідкісного птаха.
 Учень.
Журавель степовий
Маса тіла — 2–3 кг, довжина тіла — 90–100 см, розмах крил — 165–185 см. Оперення переважно світло-сіре; боки голови, шия спереду, першорядні і другорядні пера чорні; ноги темно-сірі; дзьоб зеленкувато-жовтий. За очими пучки довгих білих пер. Райдужна оболонка ока червона.
 В Україні гніздиться у Херсонській, Дніпропетровській, Донецькій, Запорізькій області та Cтеповому Криму. Зникаючий вид, тому знаходиться від охороною Червоної книги України.

2.Завдання.
-         В даному тексті змінити дієслова однини дієсловами множини.
( Стоїть ) теплі весняні дні. ( Зацвів ) луги яскравими квітами. ( Підняв ) свої голівки блакитні дзвіночки.
( Взаємоперевірка)
-          Товар проданий.
-          З метою охорони рідкісних рослин і для забезпечення відтворення тваринного світу у 1898 р. Фрідріхом Фальц-Фейном було створено заповідник « Асканія – Нова».  
Нині до складу заповідника входять ділянка заповідного степу, акліматизаційний зоопарк і дендропарк. Площа заповідника становить 33 307 га, з них 11 054 га — «абсолютно заповідна» степова зона. Асканійський степ вважається типчаково—ковиловим. У заповіднику є не менше 1155 видів членистоногих, 7 видів земноводних та плазунів, 18 видів ссавців, в різні пори року пролітає більше 270 видів птахів, з яких 107 видів залишаються на гніздування. Крім того, тут ростуть 478 вищих рослин. У «Червону книгу України» занесено 13 видів вищих рослин, 3 види грибів та 4 — лишайників.

VII.    Підсумок уроку.
-    
Яку частину мови ви тепер вивчаєте?
-    
Які граматичні характеристики дієслова вже знаєте? ( Час, число, початкова форма дієслова ).
-    
Які знаєте часи дієслів?
-    
В якому числі може вживатись дієслово?
-    
Як називається початкова форма дієслова?
VII. А на кінець Аукціон-Мудрець.
Мет. мікроф.
 - Що нового було на уроці?
-    Що не вдалось?
-    Що сподобалось?
Сторінка Івасика-Усміхасика. 
Усмішка.  
1. Впізнайте дієслово, вжите у множині. Який час...
- Я миюся...
Ти миєшся...
Який це час, Федоте?
-    Ну раз ми з вами миємось - виходить, що субота. ( В. Слосар ).
-    Чи правильно відповів Федот? Доведіть.
2. Впізнайте дієслова, вжиті в однині.
Який це час: я бігаю, ти бігаєш, він бігає, вони бігають?
Чи погоджуєтесь з відповіддю учня? Чому?
3. Вчитель: - Який буде минулий час від дієслова „прокидатися"?
Учень: - Спати!
- Чи правильно відповів учень? Доведіть.
Оцін
ювання.
IX. Д/з з інструктажем. с. 52,    правило, впр.98.
- Оголошується конкурс на кращий твір-фантазію „Якби птахи і звірі вміли
говорити".
Хто бажає взяти участь у конкурсі, вик. впр. 98, зав-ня 2.
Хто не бажає брати участь у конкурсі, вик. впр. 98, зав-ня 1.      
ПРОЧИТАВ -СИДИТЬ -ПИШЕ-ТАНЦЮЄ - СПІВАЄ -ЛЕТИТЬ - МАЛЮЄ -БІЖИТЬ -ВИКОНУЄ

Комментариев нет:

Отправить комментарий