урок української мови "Узагальнення знань учнів про написання ненаголошених [ е ], [ и ] в корені слова".



УРОК  УКРАЇНСЬКОЇ МОВИ В 2-МУ КЛАСІ
Тема : Узагальнення знань учнів про написання ненаголошених [ е ], [ и ] в
              корені слова. Складання речень.
Мета : Розвивати в учнів уміння розпізнавати у словах ненаголошені [ е ],
              [ и ] в корені слова, добирати перевірні слова. Вчити працювати із
              деформованими реченнями, добирати заголовки до текстів, розви-
              вати вміння коментувати, робити посильні висновки, виховувати
              культуру мовлення.
                                                    Хід уроку
І. Організаційний момент
-         Який сонячний сьогодні ранок. Сонечко лагідно посміхається нам  крізь вікно. А який настрій у вас?
-         Посміхніться один одному. Я сподіваюсь, що такий настрій залишатиметься у вас на протязі всього уроку.
ІІ. Актуалізація опорних знань учнів.
( на дошці )
  - Відгадате загадку:
Всі радо ждуть її приходу,
Е, не тільки люди, все живе.
Сама розбудить всю природу,
Навколо зелень проросте,
А потім гарно зацвіте ! ( Весна )
 - Як називаються такі загадки ? ( акровіршами )
( учень записує на дошці відгадку )
-         Які слова вам допомогли відгадати ?
-         Які слова вжиті в переносному значенні ?
-         Поставте наголос в цьому слові.
-         Назвіть ненаголошений склад.
-         Як перевірити, який голосний слід писати в ненаголошеному складі?
-         Доберіть перевірне слово. ( Весна – весни )
-         Назвіть весняні місяці.
-         Який місяць зараз ?
-         А число ?
-         Давайте запишемо дату і вид нашої роботи в зошит, тільки для цього слід вставити пропущені букви.
( На дошці :        7 б..р..зня
                       Класна робота  )
-         Подивіться на дошку, пригадайте пам’ятку, яка допоможе вам в
цьому. ( березня – наголос падає на перший склад, тому пишемо е,
               береза – наголошений другий склад, тому у слові березня
               в другому складі теж пишемо – е )
    ІІІ.  Повідомлення теми і мети урока.
          - Ось і сьогодні ми з вами перевіримо, як ви навчилися визначати  
             ненаголошені голосні і добирати до них перевірні слова.
ІV. Узагальнення й систематизація знань.
1 ) Робота на картках ( в парах )
 - Прочитайте вірш, виберіть ті букви, які, на вашу думку, слід вста-
         вити в цих словах. Обов’язково добирайте перевірні слова.
                   Т( е, и )че вода з-під явора
                   Яром на долину.
                   П( е, и )шається над водою
                   Ч( е, и )рвона калина.
                   П( е, и )шається калинонька,
                   Явір молодіє,
                   А кругом їх в( е, и )рболози
                   Й лози з( е, и )л( е, и )ніють.
      ( Перевірка усно : тече – пишу е, перевірне слово течі, пишається –
         пишу и, перевірне слово пишно, червона – пишу е, тому що чер-
         вень, верболози – пишу е, перевірне слово верби, зеленіють –
         пишу в першому складі е, тому що зелень, в другому складі теж –
         е, тому що зелений.)
   - А чи знайомий вам цей вірш ?
   - Хто є автором ?
   - Що ви знаєте про нього ?
   - А чи пам’ятаєте ви, що ми відзначатимемо 9 березня ?
 2 ) Каліграфічна хвилинка.
      Та  Гри  Ше  вч  рас  ен  го  ко  вич  ро
       ( Діти переписують в зошит )
-         Складіть з цих частин три слова.
-         З якої букви їх слід писати ? Чому ?
-         Запишіть ці слова.
3 ) Робота з деформованим текстом.
      ( на дошці )
       Води, поринули, в..сняні.
       Й, жайворонка, заз..л..ніла, зв..с..лила, травичка.
       З..мового, з..мля, від, прокинулась, сну.
    ( читання і складання речень усно )
-         Перед тим, як ми запишемо складені речення пропустіть один рядочок. Як думаєте, для чого ? ( для назви )
( Коментований запис речень з перевіркою ненаголошених голосних)
-         Прочитайте свої речення. Чи можна їх назвати текстом? Чому ?
-         Пригадайте ще одну ознаку тексту.
-         Який заголовок ви доберете до цього тексту ?
-         Запишіть той, який найбільше вам сподобався.
-         В останньому реченні визначте головні слова.
( на дошці два малюнки весни )
-         Як ви думаєте, який з малюнків більш підходить до нашого тексту?
-         Доведіть чому.
4 ) Фізкультхвилинка
      Вже і сонечко пригріло,
       Вже посунулись сніги.
       Де було геть зовсім біло,
       Проталин стеляться круги.
       Як же вітер, діти, дише ?
       Як дерева він колише ?
       Як прогинаються берізки ?
       Як же чешуть свої кіски ?
       Як же птахи прилітають ?
       Як радіють вони, грають ?
       А тепер присіли й встали.
       Втому нашу геть прогнали
       І за парти посідали…
 V.   Робота з підручником :
           1 ) Вправа 154 стр. 67 ( Коментовано )
                 - Знайдіть слова з ненаголошеними голосними в корені слова.
                 - Доберіть перевірні слова.
           2 )  Вправа 155 стр. 67 ( Біля дошки )
                 - Ми з вами перевіряли лише один ненаголошений голосний, а
                   зараз спробуємо добрати перевірні слова до декількох не наголо-
                   шених голосних.
                    ( Деревина – дерево, дерева. Зеленіє – зелень, зелений.
                       Веселитися – весело, веселий. )
VI.           Підсумок уроку :
-         Отже, для чого нам потрібні перевірні слова ?
-         Як же перевірити ненаголошений голосний в корені слова ?
-         А тепер перевіримо один одного.
( завдання по варіантах )
-         Вставте пропущені букви, добираючи перевірні слова.
1 – Варіант                                           2 – Варіант
          В..шневий -                                           С..ло –
          Сл..вовий -                                            З..рно –
          Кл..новий -                                            В..сло –
          З..рно -                                                   Гр…би –
          В..сло -                                                   Мл..ни –
          Р..бро -                                                   С..ни –
                     ( взаємоперевірка, дивлячись на дошку )
-         В кого немає помилок ? Молодці !
-         А в кого залишився гарний настрій і на кінець нашого уроку ?
-         Як ви вважаєте чому ?
- Д. з. вправа 157 стр. 68.

Комментариев нет:

Отправить комментарий